Moțiunea și miza Clujului: cine pierde puterea, cine ia cheile?
Moțiunea și miza Clujului: cine pierde puterea, cine ia cheile?

Moțiunea și miza Clujului: cine pierde puterea, cine ia cheile?

Ce câștigă, ce pierde Clujul, politic, dacă pică/ trece moțiunea?

E mai bine pentru Emil Boc și fidelii săi dacă rămâne premier Ilie Bolojan sau dacă e trântit de Parlament și pierde partidul? Își recuperează influența națională PNL Cluj, își regăsește cheile puterii? Se vinde iar povestea marilor proiecte lansate cu lopata la inaugurarea șantierului și care avansează în ritm birocratic? Pentru că Ilie Bolojan a mutat polul de greutate al liberalismului de la Cluj-Napoca la modelul Oradea. În anii ăștia, Bolojan nu a hrănit politica de vitrină: mai puține panglici, mai puțină retorică despre megaproiecte, mai multă presiune pe execuție și rezultate. Asta a tăiat din combustibilul electoral al poveștii cu Clujul care dă tonul! Comparația administrativă oricum se va accentua! Așadar, în ce condiții mai rămâne PNL Cluj un broker de putere?

În ce condiții PSD Cluj mai are șansa să iasă din anonimat? Sau totul rămâne la nivel de relevanță a liderului? PSD Cluj a fost în ultimii ani o filială administrativă, nu actor politic.

În ce condiții USR Cluj va conta mai mult decât faptul statistic că e beneficiarul celui mai important bazin electoral din municipiu? Aici încă există o disproporție între electoratul mare și leadershipul organizației!

În câteva ore aflăm rezultatul moțiunii, efectele politice pentru Cluj se vor resimți probabil după zile, poate săptămâni! Dar ce se întâmplă azi va conta teribil pentru perioada următoare!

2028 e peste 1 an și jumătate!

Sursa foto: rfi

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Facebook Page