A venit factura: românii au plătit, acum e rândul statului să se reformeze!
A venit factura: românii au plătit, acum e rândul statului să se reformeze!

A venit factura: românii au plătit, acum e rândul statului să se reformeze!

A venit factura. Și nu, nu e o surpriză.

Institutul Național de Statistică confirmă acum, în cifre, ceea ce se spunea și anticipa de aproape doi ani: deficit, creșterea economică încetinită, inflația periculoasă. Îmi amintesc de ce îmi spunea un prieten cu business serios că îi e teamă de anii electorali când totul e văruit iar după ce trec alegerile se trezește cu leopardul care sare gardul!

Românii, în schimb, și-au făcut partea. Taxele au crescut, impozitele au crescut, costul vieții a crescut. Populația plătește nota de plată. Antreprenorii au băgat adânc mâna în buzunar!

Acum e rândul statului. Reformă reală în administrație și reforma administrativ-teritorială: instituții eficiente, fără pile și piloși, cheltuieli tăiate acolo unde se scurge banul public. Cu termene precise! Fără populisme! 

Ăsta poate fi un excelent proiect de țară! 

Sursa foto: agerpres

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Facebook Page