Pentru unii, Europa e normalitate. Pentru noi, e o victorie.
Pentru unii, Europa e normalitate. Pentru noi, e o victorie.

Pentru unii, Europa e normalitate. Pentru noi, e o victorie.

Îmi amintesc România cenușie, închisă între granițe și frici. Îmi amintesc prima ieșire din țară, în 1993 , ore întregi în vama de la Borș, și ce emoții! Apoi a venit perioada în care așteptam zile, poate săptămâni după vize, 

astăzi urcăm într-o mașină sau într-un avion și traversăm Europa liber, fără bariere, fără vize, fără îngrădiri. Pare firesc, dar acum doar 30 de ani era de neimaginat.

Uniunea Europeană nu este perfectă. Are limite, greșeli și provocări. Dar este, fără îndoială, cel mai bun proiect politic, economic și civilizațional pe care îl cunosc.

Iar Europa rămâne cel mai bun loc din lume în care să trăiești.

Lui Napoleon Bonaparte îi este atribuită fraza: “Europa va deveni, într-o zi, o singură familie de popoare”!

Europa nu e perfectă dar pentru generația noastră este un miracol trăit!

La mulți ani, Europa! 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Facebook Page