Nicușor Dan joacă mai echilibrat decât foștii președinți postdecembriști. Asta e cert. În schimb, dacă președintele îl va nominaliza pe Eugen Tomac candidat pentru funcția de premier, asta arată că Nicușor Dan e mai degrabă jucător, cumva păstrează o notă a implicării prezidențiale din istoria recentă în viața guvernamentală.
În 1992, Ion Iliescu l-a numit pe Nicolae Văcăroiu premier peste capul PDSR de atunci.
În 2005, Traian Băsescu l-a pus președinte PD pe Emil Boc peste voința lui Blaga, Videanu, Berceanu, iar trei ani mai târziu l-a uns premier.
Klaus Iohannis l-a pus pe Nicolae Ciucă președinte de partid PNL și premier.
Ca atare, Nicușor Dan și-ar numi omul de încredere prim-ministru și uite așa președintele ar deveni mai jucător. Odată învestit premier, Eugen Tomac s-ar calibra politic, ar căpăta influență și ar putea pune bazele unui partid prezidențial. Nu mai departe de acum câteva luni se vorbea despre o știre pe surse potrivit căreia pe structura PMP se va forma infrastructura noului partid prezidențial!
Cumva, piesele de puzzle se pun în joc!